Nakupte za 60 € a dopravu máte zadarma

MENU
  • 8 - 16

    +421 905 237 618

  • 8 - 16
  • 8 - 16
8 - 16
  • +421 905 237 618

Košík je prázdný

Sdílejte

​Nadomítkové a podomítkové baterie

​Nadomítkové a podomítkové baterie

27.10.2020

​Nadomítkové a podomítkové baterie

27.10.2020

Při zařizování nové koupelny nebo kompletní rekonstrukci staré přijdou na řadu i baterie. Z hlediska plánování je klíčové dostatečně včas zvážit, zda půjdete do nadomítkových nebo podomítkových modelů. Důležité je to zejména z hlediska přípravy rozvodů. Ale pojďme pěkně popořádku.

Podomítková baterie ve vaně

Častěji než u umyvadel se podomítkové baterie využívají při vanách a sprchách. Jejich největší výhodou je menší prostorová náročnost a obvykle i líbivější design. Jak už to bývá, nevýhodou je vyšší cena. Pro pákové podomítkové baterie je to cca 30 – 50 eur, u termostatických klidně i 200 – 300 eur.

Podle našeho názoru je podomítková baterie nejzajímavější pro vanové použití v kombinaci se sifonem s napouštěním přepadem. Zbavíte se tak kromě samotného vyčnívajícího těla baterie také výtokového ramínka zasahujícího do prostoru vany a nemáte se ani vy, ani vaše děti o co udeřit.

Umyvadlové baterie – údržba a design

Jinou kapitolou jsou umyvadlové baterie. Jejich podomítkovou instalací docílíme lepší údržby, resp. se vyhneme náročnému odstraňování vodního kamene a zároveň necháme přemluvit design, který tak přispěje k efektnějšímu celku.

K instalaci potřebujete správné těleso

Pro vanové, sprchové i umyvadlové či jiné podomítkové baterie je naprosto nezbytné kombinování se správným, kompatibilním tělesem. Někteří „levnější“ výrobci jako Novaservis, Mereo a pod. prodávají bateries tělesem v balení, nicméně většina německé produkce z dílen Grohe, Hansgrohe, Kludi a další prodávají tělesa zvlášť a vrchní části zvlášť. Právě proto je dobré mít již na začátku předělávky ujasněno, kterou baterii chcete použít, aby vám mohl mistr zazdít opravdu správné těleso. Každá baterie má totiž jen jedno kompatibilní podomítkové těleso a na žádné jiné ji nelze osadit. Kompatibilní tělesa máme zpravidla uvedena vždy pod popisem baterie jako příslušenství, abychom vám co nejvíce usnadnili výběr a zamezili komplikacím.

Rozdíly ve sprchových a vanových podomítkových bateriích

Při výběru vhodné sprchové či vanové podomítkové baterie je třeba brát ohled na potřebný počet větví, které má baterie obsluhovat. Při výběru vhodné sprchové či vanové podomítkové baterie je třeba brát ohled
na potřebný počet větví, které má baterie obsluhovat. Promyslete si, zda má baterie směřovat pouze na ruční sprchu (1 větev), nebo na 2 větve ruční a hlavové sprchy, případně má-li hlavová sprcha 2 proudy,
často sama vyžaduje i 2 větve z baterie. Zde se dostáváme k požadavku 3 větví přímo z baterie, což není zcela běžná záležitost.

Ze statistik vyplývá, že 90 – 95 % aplikací potřebuje baterie vyživující dvě větve. Může to být ve sprše standardní hlavová sprcha a ruční sprcha nebo ve vaně kombinace vanového výtoku (nebo napouštění přepadem) a ruční sprchy pro opláchnutí po koupání. Baterii můžeme využít pákovou nebo termostatickou. Před několika lety přišlo Hansgrohe na trh s tlačítkovými termostatickými modely Select, které umožňují regulaci teploty, nikoli síly proudu. Jdou vždy po zapnutí „naplno“, tedy mají jen stav zapnut/vypnut. Tento způsob Grohe zdokonalilo a uvedlo na trh modely Smartcontrol. Tyto mají podobnou konstrukci, avšak nabízí navíc možnost regulace průtoku a při výběru správného modelu dokonce obsluhování tří větví. Grohe SmartControl lze považovat aktuálně za nejsofistikovanější podomítkový termostat v nabídce běžné sériové produkce.

Tématu vodovodních baterií jsme se věnovali i v předchozím článku - Vodovodní baterie - podle čeho vybírat. Přejeme vám úspěšný výběr baterie a bezproblémovou rekonstrukci! ☺


Přečtěte si i jiné články z našeho blogu

4 kroky, jak správně vybrat sprchový kout – Sprchové žlaby

V minulém díle tohoto seriálu jsme si představili možnosti při výběru sprchové vaničky, dnes se blíže podíváme na sprchové žlaby, jejich typy, výhody…

Číst dál

​4 kroky, jak správně vybrat sprchový kout – Sprchové vaničky

Rozhodujete se zda zvolit vanu nebo sprchový kout? Pokud padne volba právě na kout, vynoří se vám několik dalších otázek, kterým se budeme věnovat v…

Číst dál

4 kroky, jak správně vybrat sprchový kout - Jaký má mít tvar?

Pokud jste si již vybrali mezi sprchovými vaničkami a žlaby, pokračujeme ve výběru tvaru. Jaký kout tedy vybrat? Čtvercový, obdélníkový, čtvrtkruhový…

Číst dál

4 kroky, jak správně vybrat sprchový kout – Co brát ještě v úvahu

​V posledním díle seriálu se podíváme na možnosti otevíracího mechanismu, povrchové úpravy a věnovat se budeme i otázce, kolik stěn je třeba vyzdět.

Číst dál
Nahoru